Tento deň je symbolický most, ktorý spája Slovákov po celom svete s ich materskou krajinou. „Podľa údajov vyplývajúcich z jednotlivých štátnych štatistických úradov oficiálny počet Slovákov žijúcich v zahraničí bol minulý rok 1 535 680. Prvý údaj (1,7 milióna) sa vzťahuje na odhady krajanských organizácií a zastupiteľských úradov SR v štátoch, kde majú Slováci výrazné zastúpenie,“ uviedla to pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky pri príležitosti pamätného dňa Jarmila Brezinová z oddelenia koordinácie štátnej politiky a externej komunikácie Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.
Pamätný deň - Deň Slovákov žijúcich v zahraničí sa pripomína 5. júla a ustanovil sa na základe zákona Národnej rady SR č. 241/1993 Z. z. zo dňa 20. októbra 1993. Je zároveň symbolicky spätý so štátnym sviatkom - Dňom sv. Cyrila a Metoda, ktorý tiež pripadá na 5. júla.
Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí v súčasnosti eviduje Slovákov v 51 krajinách sveta. Predpoklad však je, že krajania žijú vo viacerých štátoch, keďže úrad eviduje iba komunity ako také. Najpočetnejšia je v USA, kde podľa oficiálnych štatistických údajov žije 750-tisíc Slovákov, avšak podľa odhadu ich môže byť 790-tisíc.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP
Nasleduje Česká republika so 162 578 Slovákmi (odhad 200-tisíc), Veľká Británia s počtom zahraničných Slovákov 160 270 (odhad 174 287), Kanada s viac ako 100-tisíc krajanmi či Nemecko, kde oficiálne registrujú úrady 58 445 osôb zo Slovenska (odhad 80-tisíc). Veľmi aktívnou je aj približne 38-tisícová slovenská komunita v Srbsku.
Slováci žijú skutočne po celom svete. „Našich krajanov nájdeme aj v krajinách, ako sú Austrália, Nový Zéland, Japonsko, Mexiko a Brazília. V minulosti prebehla pomerne veľká vlna migrácie do Argentíny, kde dodnes žije približne 30-tisíc potomkov vysťahovalcov,“ prezradila ďalej Brezinová.
Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí vznikol v roku 2006 na základe zákona o Slovákoch žijúcich v zahraničí a sídli v Bratislave. Záujmy zahraničných Slovákov okrem neho zastupuje aj Svetové združenie Slovákov v zahraničí, ktoré vzniklo v roku 2002. To nadviazalo na integračné úsilie Svetového kongresu Slovákov a podarilo sa mu zoskupiť mnohé významné komunity Slovákov v zahraničí a ich najväčšie spolky. V súčasnosti združuje viac ako 100 najvýznamnejších krajanských spolkov a inštitúcií z viac ako 20 štátov.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť