Sobota 05. 07. 2025 01:15:00 | Meniny má Cyril, Metod

Liptov a Žilina ťažia z trendu domácich dovoleniek, rastie aj dopyt po súkromí

Obyvatelia Slovenskej republiky v roku 2024 zrealizovali viac ako 11 miliónov súkromných ciest spojených s prenocovaním. Ich počet medziročne mierne vzrástol, stále však bol o 7 % nižší ako v rekordnom predpandemickom roku 2019.

TASR|4. júl 2025|19:00:09

Ilustračné foto. Zdroj: Teraz.sk

Súvisiaci článok
Envirorezort chce znížiť voľne pohodené cigaretové filtre: Novelu zákona pripravuje so samosprávami a obchodníkmi
Čítajte viac >

Pokračovala zmena cestovateľských zvyklostí obyvateľstva, naďalej dynamickejšie rástol počet a podiel zahraničných ciest. Vyplýva to z výstupov ročného zisťovania Štatistického úradu SR o dovolenkových a služobných cestách za rok 2024.

Väčšinu spomedzi realizovaných ciest predstavovali cesty a pobyty na Slovensku. Obyvatelia Slovenskej republiky ich zrealizovali 6,9 milióna za rok a ich počet sa medziročne znížil (-3 %). K hodnotám v poslednom roku pred pandémiou chýbalo ešte viac ako 10 % (790-tisíc) ciest.

Najčastejšie na pobytoch v rámci Slovenska strávili cestujúci 1 až 3 noci, takéto krátkodobé dovolenky tvorili takmer tri štvrtiny všetkých domácich pobytov (vyše 5 miliónov ciest). V porovnaní s rokom 2023 zaznamenali mierny pokles o 1,5 %, najviac sa však priblížili hodnotám spred pandémie - chýbali ešte 4 % ciest.

Slováci naďalej uprednostňovali pri domácich cestách platené ubytovanie, teda prenajaté ubytovanie v hoteloch, penziónoch a v súkromí. Počet ciest s plateným ubytovaním vzrástol medziročne o takmer 4 % na takmer 4 milióny ciest a nepatrne prekonal aj predpandemický rok 2019, a to najmä vďaka rastúcej obľúbenosti ubytovania v súkromí.

4-19c3021fde11a1f8c9e02821215a9aa35023ff06.jpg Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Adriána Hudecová

Viac ako polovica ciest sa realizovala za účelom dovolenky, voľného času a rekreácie a ich počet medziročne vzrástol o takmer 4 %. Menej osôb v porovnaní s rokom 2023 cestovalo za rodinou, známymi alebo za iným osobným účelom.

Tradične sa po Slovensku cestovalo najmä automobilmi, pokryli takmer 82 % domácich pobytov. Väčší prepad, medziročne takmer 21 %, zaznamenala autobusová doprava. Najnavštevovanejším pobytovým miestom bolo napriek medziročnému poklesu o 7 % hlavné mesto Bratislava. Obľúbeným cieľom domácich ciest Slovákov boli aj Vysoké Tatry a okresy Liptovský Mikuláš, Košice a Žilina.

Slováci zrealizovali vlani v súhrne 4,4 milióna ciest do zahraničia, teda každá štvrtá cesta smerovala za hranice SR. Ich počet sa medziročne zvýšil najdynamickejšie, až o 11 %. Nárast sa evidoval ako pri dlhodobých cestách (4 a viac nocí), tak aj pri krátkodobých pobytoch (1 až 3 noci).

Pri výbere spôsobu cestovania do zahraničia volila minulý rok takmer polovica cestujúcich osôb auto (viac ako 2 milióny osôb). Tretina cestujúcich využila leteckú dopravu, tento spôsob presunu zvolilo o 13 % viac osôb ako v cestovateľsky úspešnom predcovidovom roku. Najdynamickejší medziročný nárast zaznamenalo cestovanie autobusovou dopravou o takmer 38 %.

4-075f588f5ffe9c0e6ba0b8f2e7b7c70a9a76595a.jpg Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Lenka Hanesová

Najnavštevovanejšou krajinou v rámci zahraničného cestovného ruchu bolo vlani tradične Česko, cesty do tejto destinácie tvorili viac ako pätinu zahraničných ciest. Druhou najnavštevovanejšou destináciou bolo Chorvátsko. Ďalšími dovolenkovými destináciami v rebríčku obľúbenosti boli Maďarsko, Taliansko, Poľsko a Turecko. Nasledovalo Rakúsko a tradičná letná destinácia Grécko.


Súvisiaci článok
Zatekajúcu strechu zimného štadióna v Martine opravia z úverových zdrojov
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť