Súd doteraz vypočul viac ako desať svedkov vrátane Michala Vidu, ktorý v celej kauze vystupuje aj v úlohe poškodeného. Podľa vlastných slov menil svoje výpovede po tom, čo sa mu dlhoročným väzením vyhrážali dvaja z obžalovaných. Pred súdom uviedol, že zmeniť výpovede bol ochotný za odmenu 50-tisíc eur a prísľub pozitívneho výsledku v otvorených trestných konaniach.
Obžalovaný Róbert K. už na začiatku celého procesu avizoval, že pred súdom bude vypovedať až po tom, čo odznie svedecká výpoveď jeho bývalého podriadeného Milana Žáčika. Stalo sa tak na aprílovom pojednávaní, a tak vo štvrtok vypovedal pred súdom aj bývalý šéf protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry.
Vo svojej výpovedi sa sústredil predovšetkým na 28. marec 2018, kedy na trenčianskom pracovisku Národnej kriminálnej agentúry podal trestné oznámenie Michal Vida, ktoré bolo namierené proti podnikateľovi Ondrejovi Janíčkovi. Róbert K. pred súdom potvrdil, že o Vidovej snahe oznámiť trestnú činnosť vedel deň predtým po telefonáte od Moniky J.. Nevedel však, čo bude predmetom oznámenia, ale požiadal svojho podriadeného Žáčika, aby Vidov výsluch zabezpečil.
„Nemal som vedomosť o tom, žeby Michal Vida mal záujem vypovedať nepravdu alebo žeby trestné oznámenie bolo zinscenované. Žiadnym spôsobom som nezasahoval do obsahu jeho výpovede a nezúčastnil som sa na kreovaní obsahu jeho výpovede či vôle podať samotné trestné oznámenie,“ vyhlásil Róbert K. s tým, že akúkoľvek vinu, ktorá mu je kladená v obžalobe, popiera.
Zdroj: TASR
Doplnil, že v polovici apríla 2018 odstúpil z riaditeľskej funkcie a bol preradený na pozíciu mimo Národnej kriminálnej agentúry. V tejto súvislosti označil za klamstvo tvrdenia svedka Bernarda Slobodníka. Ten na marcovom pojednávaní hovoril o ostrom slovnom konflikte, ktorý mal s vtedajším prezidentom Policajného zboru Slovenskej republiky Tiborom Gašparom pre Vidovo predvedenie na nitriansku expozitúru Národnej kriminálnej agentúry v máji 2019 a ktorého sa podľa Slobodníka mal Róbert K. zúčastniť.
Na štvrtkové pojednávanie sa v pozícii svedka dostavil aj bývalý špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorý počas svojej advokátskej praxe zastupoval Ondreja Janíčka. Bol prítomný aj pri jeho výsluchu na trenčianskej polícii po zadržaní Janíčka a Vidu pre prečin ohovárania. „Zvláštne sa mi vtedy zdalo to, že prečin ohovárania má byť riešený väzobne a aj to, že Vidova obhajkyňa mala ambíciu diktovať jeho vyjadrenia do zápisnice, čo vyšetrovateľ toleroval,“ uviedol Lipšic.
Prípad sa v minulosti pojednával na Okresnom súde v Trnave. Ústavný súd Slovenskej republiky však v závere marca 2023 zrušil uznesenie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ktorý v septembri 2021 presunul kauzu Fatima zo súdu z Trenčína do Trnavy. Najvyšší súd napokon prípad pridelil Okresný súd Žilina. Najbližší termín hlavného pojednávania je vytýčený na štvrtok 19. júna.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť