Piatok 09. 05. 2025 23:39:17 | Meniny má Roland

Bytčianski hasiči v sobotu na námestí oslávia 150. výročie založenia svojho zboru

Dobrovoľný hasičský zbor v Bytči vznikol v roku 1875. Do jeho čela sa postavil miestni lekárnik Ladislav Tombor, ktorého dodnes uctievajú ako otca zakladateľa. V sobotu 10. mája sa v Bytči budú konať oslavy 150. výročia založenia DHZ Bytča.

Michal Filek|9. máj 2025|10:45:37

Hasiči v Bytči oslavujú. Zdroj: Facebook/Hasiči Bytča

Súvisiaci článok
V Bytči vybudujú nové multifunkčné ihrisko v Thurzových sadoch a altánok pre hasičov na Rajčuli
Čítajte viac >

Oslavy 150. výročia založenia Dobrovoľného hasičského zboru v Bytči začnú v sobotu 10. mája o 9.30 pochodom ku kostolu Všetkých svätých, kde sa o 10.00 uskutoční slávnostná svätá omša.

Napoludnie odovzdajú ocenenia a vyznamenania osobnostiam hasičstva v Bytči. Spanilá jazda hasičských vozidiel potom odštartuje o 14.45 od futbalového štadióna. Cez Ulicu Sidónie Sakalovej dorazí na Námestie SR, kde si od 15.00 budú môcť ľudia pozrieť ukážky hasičskej techniky.

Kultúrny program na námestí začne o 15.00. Vystúpia na ňom účinkujúci zo ZUŠ Bytča, SZUŠ Yamaha a hudobné zoskupenie V8 Band. Moderuje Feri Ďurkáč.

8548e2ed-194f-4e76-acfa-510df03532f7.jpeg

Z histórie

Hasičstvo v Bytči má čo oslavovať, hoci hasiči boli zvyknutí predovšetkým na skutky. Ich činnosť bola vždy humánna a prospievala celej spoločnosti.

Zakladateľ bytčianskeho spolku bol lekárnik Ladislav Tombor. Veľmi úzko spolupracoval s Jozefom Kohútom, veliteľom martinských hasičov a organizátorom hasičstva v Turci.

Dňa 6. januára 1875 sa koná ustanovujúce valné zhromaždenie DHS vo Veľkej Bytči. Za svojho veliteľa si členovia zvolili bytčianskeho lekárnika Ladislava Tombora.

Prvé stanovy spolku boli schválené Ministerstvom vnútra v Budapešti 16. januára 1877. Sídlom spolku bola Bytča, ale pôsobnosť v prípade požiaru sa vzťahovala aj na Malú Bytču, Hliník a Kotešovú.

Za stanovami bol v roku 1877 publikovaný Poriadek služby Dobrovoľného hasičského spolku vo Veľkej Bytči, a patrí k prvým slovenským hasičským cvičebníkom. Ak nie je vôbec najstarším.

V súvislosti s kultúrnym životom možno spomenúť účinkovanie hasičskej hudby, ktorá bola založená v roku 1882 a patrila medzi najstaršie hasičské hudobné telesá a Slovensku.

Pamätným dňom nielen pre hasičov, ale aj pre všetkých obyvateľov Bytče bol rok 1975, kedy si spoločne pripomenuli sté výročie založenia spolku. Okrem zorganizovania súťaže o Pamätnú prilbu zakladateľa spolku Ladislava Tombora, bola na jeho dome odhalená pamätná tabuľa.

Veľké zmeny v zbore priniesol rok 2009, kedy sa podarilo zvoliť si do výboru zanietených ľudí s chuťou pracovať v prospech zboru. Mladí ľudia, ktorí sa na úkor svojho voľného času venujú šľachetnej veci pre nás všetkých spoluobčanov, sú nápomocní v každej situácii. Na čelo zboru sa postavil Ján Gärtner ako predseda DHZ Bytča a Peter Svetloššák ako veliteľ DHZ Bytča.

Žiaľ, život prináša aj chvíle keď sa musíme rozlúčiť s našimi blízkymi. Rady DHZ opustilo niekoľko hasičov a hasičiek medzi ktorými bol aj Ján Gärtner, dlhoročný člen a predseda DHZ Bytča. Na miesto predsedu DHZ Bytča bol zvolený Ján Homolík ktorý tvorí tandem s veliteľom DHZ Bytča Petrom Svetloššákom.

Súčasnosť

V súčasnom období tvorí Dobrovoľný hasičských zbor v Bytči 75 členov a desať detí.

„Druhý rok pripravujeme zázemie pre hasičský šport oproti detskému domovu v Bytči. Hasičská trať síce už prešla krstom minulý rok, keď sme usporiadali na nej aj súťaž o pamätnú prilbu, ale ešte dokončujeme okolie a zázemie s podporou mesta Bytča,“ povedal pre SP 21 veliteľ Peter Svetloššák.


Súvisiaci článok
Bytča podporila rozvoj športových aktivít. V Hliníku nad Váhom vznikne nová bežecká dráha pre hasičov
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť