Nedeľa 04. 05. 2025 01:02:03 | Meniny má Florián

V Turci sa zahniezdili vzácne vtáky. Prebieha tam však ťažba

Televízia JOJ upozornila svojou reportážou na dôležitý prípad. V Turci na lipoveckých jazerách prebieha aktuálne ťažba. Avšak, aj tento rok sa tam zahniezdili ohrozené brehule hnedé.

Radka Kostánová|3. máj 2025|08:00:37

Zdroj: Koláž Žilina SP21/noviny.sk

Súvisiaci článok
Brutálny čin: Muž z Oravy uniesol malé dievčatko a v lese ho zneužil
Čítajte viac >

Ťažba alebo ohrozené vtáky?

S brehuľou hnedou ste sa možno už stretli. Je to malý vták z čeľade lastovičkovité a na Slovensku sa vyskytuje v nížinách a kotlinách. Zároveň sú jedným z najmenších druhov lastovičiek, ktoré hniezdia na Slovensku, a poznateľné sú najmä podľa svojho hnedého sfarbenia a kolóniového spôsobu života.

Televízia JOJ vo svojej repotáži na portáli noviny.sk upozornila na dôležitý prípad. V Turci na lipoveckých jazerách sa aktuálne zahniezdili ohrozené brehule hnedé. Bohužiaľ, je tu jeden problém - v danej lokalite prebieha aktuálne ťažba.

„Ten prípad vznikol na sociálnych sieťach. Sme radi, že si ľudia všímajú, čo sa deje okolo, a tí upozornili na to, že dochádza k zasypávaniu kolónií brehulí," uviedol pre TV JOJ Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.

Vedúca BRA-VUR a.s. Štrkovňa Vrútky – Lipovec, Anna Feldsamová, poskytla televízii taktiež svoje vyjadrenie. V ňom uviedla, že tam kompetentní ťažia a išlo aj o navezenie kôpky. Myslí si, že ich ťažbou naozaj nerušia vtáčiky. Bager je podľa jej slov veľmi ďaleko a nevie, prečo sa vyrobil tento problém. Spoločnosť robí podľa jej vyjadrenia všetko tak, ako im bolo banským úradom a ostatnými orgánmi prikázané.

Feldsamová ďalej podotkla, že nemajú čo skrývať - na tieto vzácne vtáky sú zvyknutí už roky. „Keby sme my nekopali, tak tie kolmé steny neexistujú. My im vytvárame priestor na život," pokračovala pre TV JOJ vedúca spoločnosti.

jojka.png Zdroj: noviny.sk

Brehule hnedé hniezdia podľa dostupných informácií len v takýchto stenách. Ide o vzácny druh vtákov najmä preto, že je ich o tridsaťkrát menej, než nejakých obyčajných lastovičiek v našej krajine.

„V celom Turci máme možno dve-tri takéto lokality, čiže každá, ktorú by sme stratili, by bola veľkou stratou. Preto tam treba veľmi rýchlo konať," pokračoval vo svojom vyjadrení pre TV JOJ Ridzoň.

Slovenská ornitologická spoločnosť už požiadala o ochranu hniezdisk

Slovenská ornitologická spoločnosť podala podľa medializovaných informácií už aj podnet na príslušné orgány. Taktiež požiadali aj o ochranu hniezdisk, a okrem toho sa závažným prípadom zaoberá aj okresný úrad a inšpekcia životného prostredia.

„Zatiaľ sa nedá vyhodnotiť, či došlo k poškodeniu hniezd - vyhodnocujeme aj fotografie z minulých rokov. V danej lokalite, kde brehula hniezdi, však nedochádza k činnosti, nedochádza k ťažbe v tej konkrétnej stene," reagovala pre TV JOJ zoologička Národného parku Veľká Fatra, Stanislava Pekárová.

Feldsamová doplnila, že nateraz sa dohodli tak, že tu na chvíľu ukončia odkrývanie zeminy, avšak len do septembra. To znamená, že nebudú robiť nič a budú dúfať, že im dovtedy vydrží materiál. „Bude tam vyhradená aj náhradná lokalita, čo sa, samozrejme, ešte má upresniť. Tak sme veľmi radi, lebo presne takéto prípady, kde tí ťažiari pomáhajú, sú veľmi dôležité," uviedol pre televíziu Ridzoň.

Dobré znamenie je, že ťažobná firma, ktorá bola na mieste, brehuliam na západnej strane svahu vytvorila aspoň priestor pre hniezdenie.


Súvisiaci článok
Žilina hľadá dobrovoľníkov na Majstrovstvá Európy vo futbale hráčov do 21 rokov
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť