Streda 30. 04. 2025 08:37:53 | Meniny má Anastázia

Pri Tepličke nad Váhom sa objavila socha svätca, ktorá sa na roky stratila z dohľadu

Socha sv. Jána Nepomuckého z druhej polovice 18. storočia bola donedávna „zabudnutá“ za plotom automobilového závodu pri Tepličke nad Váhom. Pritom desaťročia strážila cestu z Tepličky do Terchovej.

Michala Stanikova|25. apríl 2025|16:00:09

Zdroj: Michala Staníková

Súvisiaci článok
TIP NA VÝLET: Kalvária, ktorú vybudovali z úcty ku nevšednej kaplnke
Čítajte viac >

Na začiatku cyklotrasy v Tepličke nad Váhom je od konca minulého roka umiestnená kamenná socha. Ide o sochu jedného z najobľúbenejších a najviac uctievaných svätcov v Európe, a to Jána Nepomuckého.

Hoci socha je na tomto konkrétnom mieste novinkou, jej história je oveľa staršia, akoby sa dalo očakávať. Pochádza z roku 1789, ako prezrádza aj nápis vytesaný na jej zadnej strane.

Socha pôvodne stála pri starej ceste z Tepličky nad Váhom do Terchovej. Po úprave a pretrasovaní cesty v roku 1971 sa socha ocitla v strede poľa a po dokončení automobilového závodu pred 20 rokmi sa na dlhé obdobie „stratila“ v jeho areáli.

Po rokoch pôsobenia v ústraní je socha opäť na očiach verejnosti, koncom minulého roka sa ju podarilo premiestniť k nedávno vybudovanej cyklotrase. „Presťahovaná socha sv. Jána Nepomuckého z areálu KIA má svoje nové miesto prístupné pre všetkých,“ informoval koncom minulého roka na sociálnej sieti starosta Tepličky nad Váhom Viliam Mrázik.

Socha, ktorá je významným historickým objektom a je súčasťou kultúrneho dedičstva obce, tak opätovne nadobudla svoje pôvodné poslanie - drží stráž nad cyklistami aj šoférmi, ktorí prechádzajú cez tento úsek. Ďalšia socha sv. Jána Nepomuckého, taktiež z polovice 18. storočia, sa nachádza len o pár kilometrov ďalej, a to v susednej obci Nededza.

Socha sv. Jána Nepomuckého opäť drží stráž nad všetkými okoloidúcimi. Nápis vytesaný na zadnej strane zreteľne hovorí o jej pôvode. Zdroj: Michala Staníková

Kto bol Ján Nepomucký?

Narodil sa okolo roku 1350 v obci Pomuk v susedných Čechách. Bol verejným notárom, potom kňazom, kanonikom a neskôr generálnym vikárom pražského arcibiskupa. V tomto období sa začal vyhrocovať vzťah medzi vtedajším českým panovníkom Václavom IV. a pražským biskupom. Doplatil na to aj sám Ján z Pomuku, ktorý obraňoval cirkevné práva, za čo bol uväznený a mučený. Mučeníkom sa údajne stal aj kvôli svojej neochote vyzradiť spovedné tajomstvo kráľovnej Žofie, ktorú jej muž upodozrieval z nevery.

Keď neprezradil, čo od neho kráľ požadoval, polomŕtveho ho vyvliekli na Karlov most a odtiaľ ho zviazaného hodili do rieky Vltava. Stalo sa to 20. marca 1393. Pochovaný je vo Svätovítskej katedrále. Zaujímavosťou je, že v roku jeho smrti následkom katastrofálneho sucha rieka Vltava takmer úplne vyschla.

V roku 1729 bol vyhlásený za svätca, na Slovensku a v Čechách má sviatok 16. mája. Patrí medzi najobľúbenejších európskych svätcov, je patrónom Čiech a tiež ochrancom spovedníkov, kňazov, námorníkov, pltníkov, mlynárov a chráni pred potopou a chorobami jazyka.

Po mučení a väznení zhodili Jána Nepomuckého do Vltavy. V ten rok rieka takmer úplne vyschla. Zdroj: FB/Svätí - tradičné katolícke životopisy svätých

Súvisiaci článok
Zamilovaný máj v Považskom múzeu: Príde slávny Štefánik, obdivovať môžete aj Jarnú krásu
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť